قابلیت‌ های تالاب قره قشلاق در حوزه گردشگری

بخشدار مرکزی چهاربرج گفت: تالاب قره‌ قشلاق با 22 هزار هکتار مساحت به عنوان عروس تالاب‌ های شمالغرب کشور شهرت یافته است و قابلیت‌ های بسیاری در حوزه گردشگری دارد.

محمد ولایی در گفت‌ و گو با خبرنگاران در مورد ظرفیت‌ های تالاب قره‌ قشلاق، با بیان این‌ که این تالاب با 22 هزار هکتار مساحت به عنوان عروس تالاب‌ های شمالغرب کشور شهرت یافته است، اظهار کرد: 12 هزار هکتار از این تالاب در شهرستان چهاربرج قرار داشته و قابلیت‌ های بسیاری در حوزه گردشگری دارد.

بخشدار مرکزی چهاربرج با ابراز امیدواری نسبت به احیای تالاب قره‌ قشلاق، گفت: با توجه به وضعیت بادی منطقه، امکان تولید انرژی از طریق توربین‌ های بادی نیز در این منطقه وجود داشته که نیازمند برنامه ریزی و حمایت است.

وی با بیان این‌ که در سفر استاندار به شهرستان، مصوباتی در این رابطه تعیین شده است تا بوم‌ گردی در اطراف این تالاب رونق یابد، گفت: حدود 15 میلیارد تومان اعتبار در راستای این مصوبه در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر این‌ که موضوع احیای تالاب قره قشلاق نیز در مصوبات سفر استاندار مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در این راستا، لایروبی نهر چرچر به عنوان مهم‌ ترین شاخه این تالاب در دستور کار قرار گرفته بود که حدود 13 کیلومتر لایروبی و در دهه فجر به بهره‌ برداری رسید.

بخشدار مرکزی چهاربرج که مولف کتاب مونوگرافی روستای قپچاق(چاپ انتشارات یاران در تبریز) بوده و در بخشی از این کتاب به تالاب قره قشلاق اشاره کرده است، گفت: علاقه‌ مندان به حوزه تالاب‌ ها می‌ توانند در فصل دوم به مطالبی در مورد ویژگی‌ های طبیعی تالاب قره قشلاق به عنوان عروس تالاب‌ های شمالغرب کشور، دسترسی داشته باشند.

گفتنی است؛ تالاب قره قشلاق با بیش از 22 هزار هکتار وسعت، در ساحل جنوب دریاچه ارومیه، قرار دارد. به‌ دلیل زیبایی طبیعی این تالاب و پوشش متنوع گیاهی و جانوری از آن با نام عروس تالاب‌ های شمال‌ غرب کشور یاد می‌شود. با توجه به قرار گیری بین دو استان آذربایجان‌ شرقی و غربی، وجود گونه‌ های مختلف پرندگان در فصول بهار و تابستان و هوای مطبوع در ایام گرم سال، تالاب قره قشلاق از محبوب‌ ترین مقاصد و جاذبه های گردشگری محسوب می‌ شود و گردشگران زیادی برای لذت از طبیعت به این منطقه می‌‌ آیند.